top of page

Společně na cestě k bydlení.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Jak efektivně využívat evropské fondy pro podporu bydlení zranitelných skupin

Tato otázka byla ústředním tématem konference, která se uskutečnila na konci listopadu v Madridu ve Španělsku. Na Evropské platformě pro inkluzi Romů hovořila za ČR zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a kolegyně Eva Nedomová, která měla příspěvek o efektivním využití eurofondů pro projekty zaměřující se na bydlení.

Aby bylo využití fondů efektivní, musí být cílené (vycházet ze skutečných potřeb), transparentní a dlouhodobé (kontinuální). Zlepšení efektivity využití evropských zdrojů k zajištění bydlení může být dosaženo například prostřednictvím zavedení nových technologií a inovativních řešení, které umožní snížit náklady na výstavbu a rekonstrukci bytů a domů. Další možností je zlepšení koordinace mezi různými subjekty a využití moderních informačních technologií, které umožní efektivnější a transparentnější správu finančních prostředků. Důležité je průběžně sledovat a zhodnocovat účinnost a efektivnost využití finančních prostředků. To umožní přizpůsobit postupy a zlepšit využívání těchto prostředků v budoucnosti. Samozřejmostí by měla být průběžná a sumativní evaluace jako součást projektu.  Z hlediska logistiky je nezbytné, aby jednotlivé výzvy na sebe navazovaly a umožnili kontinuální práci.

Z naší praxe víme, že spoléhat se pouze na jeden způsob není efektivní, ale naopak, důležité je mít širší nabídku nástrojů. Zmínit lze např.:

Podporu nájemního bydlení – například vytvořením různých typů pobídek a garančních mechanismů. V ČR je až 85% bytů ve vlastnictví soukromých majitelů. Velkým problémem využití nájemního bydlení jsou vysoké vstupní náklady, kdy majitelé zpravidla vyžadují 3 měsíční kauci, první nájem a poplatky realitním kancelářím. Náklady na vstup do bytu tak mohou dosahovat až 60 000 Kč (EUR), což je pro naše klienty nereálné. Garanční mechanismy tak mohou pomoci snížit práh a finanční náklady na vstup do bytu. Z praxe se ukazuje, že nájemní bydlení je rychlejší, levnější a efektivnější než nová výstavba.

Nová výstavba je vhodná v lokalitách, kde neexistuje trh s nájemním bydlením.  Zejména v menších obcích a lokalitách, kde prakticky neexistuje bytový trh. Je potřeba mít na paměti, že s podporou výstavby souvisí i legislativní úpravy, v ČR například zjednodušení udělení stavebního povolení, kdy jeho vyřízení může trvat i dva roky, někdy i více. Digitalizace systému státní správy tak, aby byla rychlejší a efektivnější, aby žadatel nemusel opakovaně dokládat dokumenty, ale by je jednotlivé oddělení navzájem sdíleli.

Podpora renovací domů a bytů – v ČR je řada bytů ve vlastnictví obce, které jsou v nevyhovujících technickém stavu a obce tyto byty nevyužívají, jelikož oprava je finančně náročná a obce na toto nemají peníze.

 

Co se týče financování jednotlivých projektů, je nezbytné, podporovat ty projekty, které jsou primárně desegregační. A podmínku desegreace přímo zakomponovat do podmínek výzvy.  Segregace Romů v oblasti bydlení je stále aktuálním problémem v České republice a v celé Evropě.

 
 
 

Comentários


ACCMIN PROJEKT

kontakt:

 

 

Koordinátorka projektu:

Kateřina Kubrichtová

katerina.kubrichtova@romodrom.cz

Neváhejte nás kontaktovat:

Děkujeme za odeslání

Chci odebírat informace o projektu:

Thanks for submitting!

© 2022 by LOVE YOUR MOTHER

bottom of page